Raportit

Vuoden 2006 toimintakertomus

Luonnos 2.3.2007

Helsingin Työväen Pursiseura ry:n toimintakertomus 2006

Toiminta esitetään seuravasti jaoiteltuna:

  • Yleiset tapahtumat
  • Ydintoiminnot: Kilpailutoiminta - Nuorisotoiminta - Telakka- ja satamatoiminta - Pursiniemi
  • Palvelut: Katsastus - Koulutus - Ravintola - Vapaa-ajan toiminta
  • Hallinto ja ylläpito: -Tiedotustoiminta - Talkootoiminta -  Kiinteistötoiminta - Ympäristötoiminta -  Johtokunta - Talous ja rekisterit


 

 

1 Yleiset tapahtumat

Vuosi 2006 oli seuran 81. toimintavuosi. Purjehduskausi avattiin lipunnostojuhlalla 30. huhtikuuta. Pursiniemessä juhlittiin Juhannusta 24.–26.6. Purjehduskausi päätettiin 30.9. perinteisellä lipunlaskulla ja palkintojenjaolla.

Vuoden toimintateemaksi oli valittu Pyysaaren viihtyisyyden kohentaminen sekä paikkoja siivoamalla että pitkäjänteisen suunnittelun avulla. Työtä ohjasi vastaperustettu ympäristötoimikunta. Saarta kehitetään nyt laaditun suunnitelman mukaisesti erillisinä yleisö-, telakka- ja oleskelualueina.

Vuoden 2006 purjehtijaksi valittiin Antti Vallittu. Pyysaaren talonmiehen tehtäviä hoiti seuran palkattuna työntekijänä Aatos Kiiveri.

Emäsalon lenkillä

2  Ydintoiminnot

2.1  Kilpailutoiminta

Seura järjesti avoimia kilpailuita vuonna 2006 seuraavasti:

Emäsalon Lenkki oli 27. – 28.5. ja siihen osallistui 41 venettä (45 vuonna 2005).

Vuosipäiväkilpailussa 17. – 18.6. oli nyt kasvua, osallistujia oli 44 venettä (29 vuonna 2005).

HTPS oli järjestämässä muiden helsinkiläisseurojen kanssa Helsingin Regatan kölivenepurjehdukset 1.7. – 2.7.2006. Rata-alue oli tällä kertaa Helsingin edustalla Ytterskärin alueella.

Seuran nuorisotoiminta järjesti Zoom8-luokan 'Pyyn pyrähdys' -rankingkilpailun 2. – 3.9. Osallistujina oli 7 junioripurjehtijaa (13 edellisenä vuonna).

Seuran tiistaikilpailuita järjestettiin edellisvuosien tapaan: Kultamalja 4, Krunika Race 5, Tasoitusmalja 1, Naisten Malja 2 purjehdusta. Lisäksi järjestettiin kaksi em. sarjojen ulkopuolista harjoituskilpailua.

2.2  Nuorisotoiminta

Junnukausi 2006 käynnistyi toukokuussa Pyysaaressa nuorten lipunnostolla. deltänneellä talvella järjestettiin myös retki Otaniemessä sijaitsevaan erenkulkusimulaattoriin, jossa panimme laivat jopa lentämään.

Junnuillat järjestettiin Pyysaaressa tuttuun tapaan torstai-iltaisin niin keväällä kuin syksylläkin. Pursiniemen junnuleiri järjestettiin juhannusta euraavalle viikolla 26.6.-2.7.

Helsingin Työväen Pursiseura ja Katajanokan Venekerho järjestivät liäksi yhdessä jollapurjehduksen alkeiskurssin purjehdusta aloitteleville lapsille ja nuorille. Kurssi käsitti aluksi kaksi teoriailtaa ja viikonloppuna kaksi kokonaista päivään. Kurssitettavia oli toistakymmentä ja kouluttajina toimi
ohjaajia HTPS:sta ja KNV:sta. Kurssi järjestettiin nyt ensimmäisen kerran Katajanokan Venekerholla jossa käytössämme olivat myös vierassataman tilat sekä ruokahuolto.

Zoom-luokan ranking kilpailu Pyyn Pyrähdys järjestettiin jo toisen kerran ja ajankohtana oli nyt 2.-3.9. Junnukausi päättyi syyskuussa junnujen omalla lipunlaskulla ja palkintojen jaolla Pyysaaressa.

Varoja toiminnalleen nuoristoimikunta on seuran tuen lisäksi saanut kurssi- ja leirimaksuista, lahjoituksina, sekä purjeiden talvisäilytystilan vuokraamisesta Pyysaaressa. Vuoden 2006 aikana ei investoitu uuteen kalustoon vaan nykyisen kaluston kunnossapitoon, kuten mm. purjeisiin.

Nuorisotapahtumat 2006tapahtumiaosallistumiskertoja

Tapahtumia talvella

1

6

 Jollakurssi  1  14

Ohjattuja harjoituksia

12

70

Junnuleiri

1

23

 Kilpailuja  1  7
 

16

120

Pyysaaren päälaiturit

2.3  Telakka- ja satamatoiminta

Vuonna 2006 veneet laskettiin ja nostettiin Pyysaaressa entiseen tapaan yhteistyöllä talkootapaan. Nosto- ja siirtokalusto huollettiin samoin talkootyönä. Pitkän laiturin poijut tarkastettiin sukeltamalla ja huonokuntoiset kettingit uusittiin. Venepaikkojen numerokyltit uusittiin.

Telakka suljettiin vakiintuneeseen tapaan marraskuun alussa.

Vedessä oli kesällä seuran paikoilla 108 venettä, maasäilytyksessä 4.  Telakalla talvehti vuoden lopussa 92 venettä, joista 2 hallissa. Vapaita venepaikkoja on n. 10.  Telakka on lähes täynnä, 2–3 venettä voisi vielä mahtua.

2.4  Pursiniemi

Pursiniemen saaritukikohtaa käytettiin vilkkaasti retkeilykohteena kevättalvesta loppusyksyyn. Kauden tärkeimmät yksittäiset tapahtumat olivat juniorileiri, juhannusjuhlat ja kesäkuun talkoot. Sää suosi taas juhannuspäivän rantajuhlaa, jossa nyyttikestien teemana oli tällä kertaa grilliruoka. Saaressa saatiin kalaa ja tyrnimarjoja taas runsaasti, mutta sienisato kypsyi vasta purjehduskauden jälkeen.

Pursiniemen rakennusta tervataanTalkoissa 10.6. siveltiin mökki vielä kertaalleen Uula-puunsuoja-aineella. Jonkin verran tehtiin myös polttopuu- ja risutalkoita, mutta tuulenkaatoja jäi metsään korjattavaksi vielä seuraavallekin vuodelle. Kaksi poijua laitettiin paikoilleen. Vihreän ponttonilaiturin korjaus tilattiin pellinkiläiseltä yrittäjältä Bernhard Sundbäckiltä, joka aloitti työn loppusyksystä.

Pursiniemen tarjoamat erinomaiset satamapalvelut (poijupaikat useissa laitureissa, sähkö, kaivo, takkatupa, sauna, keittokatos, teltta-alustat, soutu- ja perämoottoriveneet sekä huussit) saavat tukikohdan muistuttamaan palvelusatamaa. Kesällä 2006 kävijöitä pyrittiin kuitenkin opastamaan siihen, että kaikki ns. palvelut toimivat itsepalveluperiaatteella: Jokaisen kävijän tulee itse siivota jälkensä, jättää tupa, sauna, keittokatos jne. siistiksi ja puhtaaksi sekä viedä itse roskat mantereelle. 

3  Palvelut

3.1  Katsastus

Seurassa oli vuonna 2006 11 katsastajaa, joiden lupa oli voimassa. Uusia näistä oli kaksi, uusintakurssin kävi samoin kaksi katsastajaa.

Seuran veneitä katsastettiin kaikkiaan 113, näistä 27 oli myös runkokatsastuksia. Lisäksi katsastettiin kaksi muuhun seuraan kuuluvaa venettä. Katsastamattomia veneitä on n. 15, useimmat näistä muualla kuin Pyysaaressa säilytettäviä.

Katsastuksen painopiste oli kaudella 2006 turvallisuusvarusteissa, erityisesti paukkuliiveissä, raketeissa ja palovaroittimissa sekä -sammutusvälineissä.

3.2  Koulutus

Vuonna 2006 järjestettiin kolme omaa koulutustapahtumaa sekä HTPS:n purjehduskoulun Purjehtijakurssi.

Veneilijän EA kurssi järjestettiin tammikuussa, osallistujia oli 16 henkilöä. Sääntökurssi pidettiin helmikuussa. Vetäjänä Pekka Nuutilainen. Köysikurssilla maaliskuussa oli kolme Lasse Holmströmin vetämää koulutusiltaa Pyysaaressa. Köysikurssi oli maksuton ja kaikille avoin, sillä oli 26 oppilasta.

Purjehtijakurssilla 16. – 21.5. oltiin kolmena päivänä merellä, lisäksi oli teoriailtoja. Tukisatamana oli Pyysaari. Kurssin opettajat olivat Lasse Holmström, Helena Venäläinen, Jouni Kivirinne, Katri Aho ja Matti Salovaara, oppilaita oli 14 henkilöä. Perämies- ja päällikkökurssien järjestämiseen ei tällä kertaa ollut resursseja.

Koulutusyhteistyö Helsingin navigaatioseuran kanssa jatkui. Seurojen jäsenet pääsevät koulutustapahtumiin samoin ehdoin kuin järjestävän seuran jäsenet jos tilaa riittää. Tämä mahdollisti ensiapukurssimme onnistumisen.

3.3  Ravintola

Ravintolan hoidossa tapahtui sukupolvenvaihdos, kun Sara Sirkiä otti vastuun pitkään ravintolaa luotsanneelta isältään Pekka Manniselta. Toiminta jatkui entisten perinteiden mukaisesti ja kauniin sään avustamana menestyksekkäästi.

3.4  Vapaa-ajan toiminta

Talvipäivät järjestettiin muonituksineen ja lumijalkapallo-otteluineen 4.3.2006. Keväällä ja syksyllä pidettiin veneiden kunnostajille kanttiinia. Kanttiinituloilla ja seuran hihamerkkien myynnillä kartutettiin seuran kassaa, kun taas pikkujoulut 25.11.2006 järjestettiin omakustannushintaan. Juhlijoita oli noin 30, jotka tukivat arpajaisilla nuorisotoimintaa.

Lisäksi toimikunta järjesti musiikkia lipunlaskuun 30.9.2006.

4  Hallinto ja ylläpito

4.1  Tiedotustoiminta

Tiedotustoimikunta toimi tammikuussa tehdyn tavoitesuunnitelmansa mukaisesti painopisteinä monisteet ja internet-palvelu.

Verkkosivusto www.htps.info pysyi vireänä ja sitä täydennettiin nettikeskustelupalstalla 'Seuran jutut'. Emäsalon lenkille tehtiin uusi erityissivusto houkuttelemaan lisää kilpailijoita.

Seuratiedotteet julkaistiin nyt sarjana, johon kuuluivat jäsenkirje tammi- ja huhtikuussa, Veneilijän muistio sekä marraskuun jäsenkirje.

Keväällä julkaistiin neljän Kruunuvuorenselän pursiseuran (HTPS, KNVK, BS ja SuPS) yhteistyönä viikkokilpailujen esite kahdella kielellä.

Emäsalon lenkistä, Vuosipäiväkilpailusta sekä Pyyn pyrähdyksestä julkaistiin painetut kilpailukutsut.

Jäsenille ja muille veneilijöille suunnattu valokuvakilpailu oli uusi toimintamuoto. Osallistujia oli 18 kpl. Yhteensä kuvia lähetettiin kilpailuun 61 kpl. Kilpailuun osallistui myös seuran kilpailuihin osallistuneita Virolaisia purjehtijoita. Pääpalkinto Canonin valokuvatulostin luovutettiin Juha Lindholmille. Kolme muuta kuvaa saivat kunniamaininnan.

 htps.info 2006 2005 2004
 etusivun käyntikerrat 20152  14880  11253
       
 Seuran jutut vuoden lopussa 2006  
 Rekisteröityneet käyttäjät      
 – jäseniä

 26

   
 – muita

 4

   
 Keskusteluaiheiden määrä

 38

   

4.2  Talkootoiminta

Talkootoiminta saavutti sille asetetut tavoitteet vuonna 2005, tosin kirjattu osallistuja- ja tuntimäärä laski edelliseen vuoteen nähden. Mahdollisesti kirjaaminen ei ollut yhtä tarkkaa. (Asiaan vaikutti myös edellisen vuoden ylimääräinen suurponnistus, ravintolan keittiön täysremontti.)

Talkootapahtumat 2006tuntiaosallistujaa
Pikkujoulut 25.11. 25 4
Talvipäivä 4.3. 14 15
Kevättalkoot 2.5., 22.5. 148 46
Pursiniemen kevät 13.5-20.5. 30 6
Telakkatalkoot 14-15.6. 86 25
Pursiniemen muut 10.6. 58 10
Poijutalkoot 5-6.5. ja 9.6. 90 10
Muut talkoot, kevät ja kesä 94 10
Syystalkoot 24.8, 3-14.9. ja 11.9. 149 36
hoitotalkoot 16 7
Emäsalo 138 14

Muut purjehduskilpailut

197 12
Junnutoiminta, leiri ja muut 1128 2
Muut syksyn talkoot 147 15
  2320 212

 

 vertailu2006 2005
 tunnit  2320  3000
 osallistumiskerrat  212  225
 eri osallistujat  139  166
 venekuntia  85  90

4.3  Kiinteistötoiminta

Kiinteistöjen huolto on sisältänyt tavanomaista ylläpitoa talkootöinä. Ravintolan huopakattoa on paikattu ja peltiosia maalattu. Sekä ravintolan että tuomaripaviljongin ikkunapuitteita on kitattu ja eri rakennusten ulkoseinillä olevat sammutinkaapit on maalattu ja suojattu sadekatoksilla.

Saareen johtavien vesijohtojen puutteellinen pakkassuojaus on johtanut vesikatkoihin, hankaliin sulatustoimiin ja ylimääräiseen veden juoksutukseen. Kaupunki on kustantanut korjauksen putkilinjan omistajana.

4.4  Ympäristötoiminta

Tänä vuonna aloitti toimintansa uusi ympäristötoimikunta. Se valmisteli ja pani toimeen Pyysaaren yleissuunnittelua, ympäristöhuollon uusia varusteita ja käytännön siivousta.

Kehittämisen suuntaamiseksi tilattiin maisema-arkkitehtitoimisto Avaukselta yleisselvitys "Pyysaaren ympäristön hoito- ja kehittämissuunnitelma", joka antoi mahdollisuuden laajaan keskusteluun ja painopisteiden valitsemiseen. Suunnitelman keskeisiä ajatuksia ovat alueiden varaaminen käyttötarkoituksittain ja tyypillisen kasvillisuuden vaaliminen.

Satama siistitksiPyysaaren yleisilmettä kohennettiin romutavaran laajalla poistolla, istutusten kunnostuksella ja uusimalla grillialueen kalusto. Keväällä valmistuivat uudet kompostikehikot, mikä mahdollistaa mullan tuottamisen biojätteestä istutuksia varten. Myös ravintola saattoi nyt siirtyä kompostointiin, mikä helpotti yleistä jätehuoltoa.

Oman septityhjennysjärjestelmän rakentaminen edistyi odotettua paremmin ja uusi laituri ja imulaitteisto otettiin käyttöön jo syksyllä.

 

4.5  Johtokunta

Johtokunta järjesti tammikuussa toiminnan ja talouden suunnitteluseminaarin, jossa koottiin ajatuksia tulevaisuuden HTPS:stä ja mietittiin tekemisien painopisteitä. Siihen osallistui myös toimikuntien vetäjiä.

Johtokunta on kokoontunut kertomusvuoden aikana 11 kertaa. Johtokunnan jäsenet ovat osallistuneet kokouksiin seuraavasti: Jyrki Helin (puheenjohtaja) 11, Anne Holmström 6, Juhani Ihalainen (taloudenhoitaja) 11, Markku Jutila 7, Suvi Kinos 11, Ilona Mäkeläinen 10, Juha Mäkeläinen (varapuheenjohtaja) 11, Ahti Nurminen 6, Jouni Remes 11, Helena Venäläinen 10, Markku vähäniemi 5 kertaa. Aatos Kiiveri on kutsuttuna osallistunut 9 kertaa.

Johtokunnan pöytäkirjoihin kirjattiin kauden aikana yhteensä 115 kohtaa.

4.6  Talous ja rekisterit

Vuoden aikana saatettiin päätökseen 2004 syksyllä käynnistetty seuran laskutustoimintojen kehittäminen. Käytössä on nyt järjestelmä, jossa jäsenmaksulaskut, laituripaikkalaskut (vartiovuorotietoineen) ja telakkapaikkalaskut tulostetaan jäsen- ja venerekisterin tietojen pohjalta. Laskutus on nyt tarkempaa ja helpommin seurattavaa.

Alla tietoja venerekisteristä ja jäsenrekisteristä.

Veneet

vuoden lopussa 2006 2005
Purjevene 93  98
moottorivene 41  24
kevytvene  15 15
   149  137

 

Seuran omistuksessa ja käytössä on 7 optimistijollaa, 3 Zoom8 -kevytvenettä, 1 E-jolla ja yhteensä 4 moottorilla varustettua huoltovenettä Pyysaaressa ja Pursiniemessä.

Jäsenistö 

vuoden lopussa 2006 2005
varsinaisia jäseniä  227  223
perhejäseniä  43  43
miehistöjäseniä 37  30
 vapaajäseniä 72  72
nuorisojäseniä 56 62
   435  430

 


Helsingin Työväen Pursiseura ry:n johtokunta
Helsingissä xx.xx.2007

 

Kalenteri ja tapahtumat

tammikuu 2020
M T K T P L S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
ti syys 24 @18:00 - 09:00PM
Naisten Malja II
la syys 28 @12:00 - 03:00PM
Tasoitusmalja
su syys 29 @11:00 - 04:00PM
Seasons End -kilpailu
ma marras 25 @18:00 -
Syyskokous

 

Facebook Suomen Purjehdus ja Veneily Työväen Urheiluliitto ry